20 Mayıs 2020 ~ 0 Yorum

MANTAR SİNEĞİ

Son zamanlarda kayısı bahcelerinde yogunlugu artan bir sinek türüdür genellikle agaç köklerinde ve gövdelerinde raslanılmaktadır. Şu ana kadar kayısı bahçelerinde zararına rastlanılmamış .Popilasyonu ve  zararını takip etmekteyiz.

Mantar sivrisinekleri Latince’de ” Fungus Gnat ” olarakta adlandırılıyor. Bunun ” Sciaridae ” ailesine mensupturlar.

Genellikle nemli ortamlarda bulunurlar. Yaygın olarak evlerde ki bitki saksılarında bulunurlar. Keşfedilmeyi bekleyen onbinlerce türü olduğu tahmin edilmektedir.

Bu sinekler siyah olup koyu renk kanatlara sahiptir. Genelde 1 – 7 milimetre uzunluğa sahiptirler. Uzun bacakları olup 8 veya 16 bölümlü antenleri vardır.

Küçük bir solucana benzer beyaz larvaları vardır.

Larvalar hayvan dışkısı, mantar ve bitki çöplerinden beslenir. Ormanlarda yaprakları toprağa çevirmede önemli bir rolleri vardır.

Yetişkin bir dişi 200 adet yumurtayı nemli bir toprağa bırakabilir. 1 hafta sonra larvalar yumurtadan çıkar. %90‘ı dişidir. Genellikle 5 gün sonra ölürler.

Sedir ağacı parçalarının kullanımı bu hayvanın uzaklaşmasını sağladığı söyleniyor.

Biyolojisi

Sciarid sinekler, yumurta, dört larval aşama, pupa ve ergin sinek olarak adlandırılan yedi aşamadan geçerler. Erginler, büyük sayılara ulaştıkları zaman fark edilirler. Yumurtalar toprağa bırakılır. Larvalar genellikle bitki köklerinden, hâlihazırda toprak üstü veya toprak içinde bulunan algler ve mantarlardan beslenirler. Pupa dönemi de aynı şekilde toprakta gerçekleşir.

 

Zarar Şekli

Larvaların bitki köklerini gevelemelerinden dolayı, doğrudan zararı  nemli genç ve/veya zayıf bitkilere ve organik çevreye olabilir. Su ve besin alımını azaltırlar ve bitkilerin ölümüne neden olurlar. Sadece güçlü bitkiler enfeksiyonun çok yüksek seviyesinden etkilenmezler. Dolaylı zararı ise, larvaların nematodları, virüsleri, akarları ve fungal sporları iletmeleriyle oluşur. Erginler de mantar sporlarını taşıyabilirler. Larvaların geveledikleri alanlar mantarların giriş yapabilmelerine imkan veren potansiyel giriş yerleridir. Bunların hepsi, bitki için öldürücü olabilir.

Sineğin hasarları sonucu bitkide ortaya çıkan sonuçlar şunlardır :

– Ani solma
– Güç kaybı
– Sararma
– Zayıf büyüme

Şiddetli istilalar çoğu bitkinizin yok olmasına sebep olabilir.

Özellikle şu bitkilere çok zarar verebilir :

– Atatürk çiçeği
– Itır çiçeği
– Afrika menekşesi
– Karanfil
– Pırasa
– Soğan ve diğer sulu bitkiler

Larvalar fide, çelik ve genç bitkilere daha fazla zarar verebilir.

Ayrıca karbondioksit onları cezbettiği için yüzünüze doğru uçarlar.

Bu sinekler için şu önlemler alınabilir :

1- Kum ( Larvalar için )

Yetişkin sinekler larvalarını nemli kuma bırakır. Bu kumun üstüne biraz kuru toprak serperseniz sinekler için kafa karışıklığı yaratabilir. Ayrıca perlit veya vermikülit toprak kullanmanız oluşma olasılıklarını düşürür. Turba ve kompost toprak içerdiği organikler nedeniyle onlar için çekicidir.

2- Sirke ( Yetişkinler için )

Bu sinekler ve özellikle meyve sinekleri için bir cazibe oluşturur. Sirkeyi küçük bir kaba doldurun. İçine biraz bulaşık sabunu damlatabilirsiniz. Kutu kapaklarını sıkıca kapattıktan sonra sineklerin girecekleri kadar delik bırakın.

Sinekler bu karışım içerisinde boğulacaktır. Fazla sinek dolduğunda karışımı yenileyebilirsiniz.

3- Patates Dilimleri ( Larvalar için )

Patatesi küçük dilimler halinde sorunun yaşandığı yere koyun. Dilimleri bıraktıktan sonra 4 saat bekleyin. ( Bu süre değişebiliyor sanırım ) Larvalar patatesler çevresinde toplanacaktır. Onları elle toplayabilirsiniz.

Ayrıca sayılarına göre durumun ciddiyeti hakkında bir karara varıp yeni bir yöntem belirleyebilirsiniz.

4- Yapışkan Kağıt ( Yetişkinler için )

Sarı yapışkan kağıtlar alarak sineklerin dikkatini buraya çekebilirsiniz. Sinekler sarı kağıda geldiğinde yapışacaklardır. Böylece onları toplayabilirsiniz. Kağıdınızı sorunun yaşandığı yere yakın bir konumda bekletmeniz gerekiyor.

5- Besin Sınıfı Diyatomlu Toprak ( Larvalar için )

Diyatomlu toprak, hem doğal hem de çevreye zehirli olmayan mineralize fosil tozudur.

Bu toprakla işlem yapılırken maske takılmalıdır. Tozların solunması iyi bir sonuç doğurmayabilir.

Diyatomlu toprak, içerisinden geçen herhangi bir böceği fiziksel olarak parçalayan mikroskobik silika parçaları içerir. Bu nedenle hidroponik ( toprak yerine bir sıvı içerisinde yetişen bitki ) bahçelerde çalışmayacaktır. Bu toprağı saksının üstüne veya daha iyisi toprak karışımının içine dökmeniz zarararlılarla mücadele de işe yarayacaktır.

6- Hidrojen Peroksit ( Larvalar için )

Oksijenli su olarakta bilinir. 4 pay su ile bir pay %3’lük hidrojen peroksiti karıştırın. Toprak kuruduğunda sulama yapacağınız zaman bununla sulayın. Toprakta fışkırma tarzı şeyler olabilir.

Birkaç dakika içinde bu tepki duracaktır. Bunu duruma göre tekrarlayabilirsiniz.

7- Papatya Çayı ( Sönümleyen bitki için )

Soğuyan papatya çayı böceklerden dolayı sönen bitkiler için iyi gelebilmektedir. Bir bardaklık hazırladıktan sonra sulama kutunuza boşaltın ama öncelikle soğuması gerekiyor.

8- Tarçın ( Larvalar ve sönümlemeler için )

Tarçın tozu sönümleyen bitkiler için iyi gelebilir. Larvaların beslendiği mantarlara karşı öldürücüdür. Fakat Seylan tarçını veya gerçek bir tarçın kullanmalısınız. ( Kaliteli bir tarçın kesin sonuç verebilir. )

Bu tarçın tozunu toprağın üstüne tabaka oluşturacak şekilde serpin. Gerekirse birkaç haftada bir tekrarlayın. Bu solucanları öldürebilir bu yüzden deney tarzı işlemlerde kullanmayın.

9- BT – Bacillus thuringiensis ( Larvalar için )

Bacillus thuringiensis (Bt), birçok türde solucan, tırtıl, larva ve böceği öldüren, doğal olarak ortaya çıkan bir bakteridir. Gnatrol, Knock Out Gnats gibi isimlerle satılır. Yalnızca İsraelensis ve H-14 olarak adlandırılan çeşidi işe yarar.

10 – Faydalı Nematodlar ( Larvalar için )

Steinernema feltiae adlı nematod larvalar için öldürücür. Toprağa bırakıldıklarında onlar için öldürücü bir bakteri salgılar.

11- Neem Yağı

Neem yağı bu sinekler için öldürücü etki yaratabilmektedir. Hasattan birkaç gün öncesine kadar kullanılabilir.

~~~

Bunlardan önce toprağı yoğun yıkamamanız gerekiyor. Çünkü bu sinekler nemli ortama bayılıyorlar.
Ayrıca çürüme yapacak şeylerde toprakta bulunmamalı. Bunlar larvalar için harika birer öğün oluyor.

KAYNAK :

http://www.agaclar.net/forum/genel-bitki-koruma/42196.htm

https://www.sorhocam.com/konu.asp?sid=4082&sciarid-sinekleri.html

Yorum Yapın