26 Ağustos 2019 ~ 0 Yorum

CEVİZDE ANTRAKNOZ HASTALIGI

ANTRAKNOZ HASTALIĞI
(Gnomonia leptostyla (Fr.)Ces.Et de Not.)
Ceviz Antraknozu cevizlerde zarar yapan mantari bir hastalıktır. Mücadele yapılmadığında önemli derecede verim kaybınaneden olur.Hastalığın belirtileri, ağacın yaprakçık,meyve, genç sürgün ve yaprak saplarındagörülür. Daha çok bir yaprak ve yaprakçıkhastalığı olmasına rağmen, çok hasta meyvelerin perikarp (yeşil meyve kabuğu)’ın dan,meyve içine de geçen hastalık, meyvelerindepolanması sırasında, diğer fungal etmenlerinde hücuma geçmesine neden olacak zayıfmeyveleri oluşturur, meyveler çabucak çürür.Hastalık, genç yaprakların yaprakçıkları yarı büyüklüğünü geçtikten sonra enfeksiyon yapmakta, penetrasyon noktasının çevresinde güneşe tutulduğunda veya gözle görülür şekilde renk açılmaları yapmaktadır.Daha sonra bu kısımlar sarımsı bir hale ile çevrilerek, orta kısımlar açık kahverengiden, koyu kahverengine değişen nekrotik dokulara dönüşür.Nekrotik lekeler noktalar halinde yaprakçık yüzeyine dağılmış halde görülürken, zamanla birleşerek yaprakçığın belirlibir kısmını veya tamamını kaplar.
Ağaç hastalıktan dolayı yaz ayı ortalarında, kenarları nekrozlardan kıvrık, kavruk veya tamamen ölü yapraklarla kaplanarakerken yaprak dökümü başlar. Bazen sonbahar gelmeden ağaç tamamen yapraksız kalabilir.Yağışlı geçen yaz mevsimlerinde gece vegündüz arası sıcaklık farkı fazla olduğu zamanlarda, sabah saatlerinde düşün çiğ hastalığın hızla yayılmasına neden olur.Hastalık bir yaprak hastalığı olduğundan bitkinin asimilasyon (solunum) yüzeyini
azaltarak, gelecek yıllara ait sürgün ve meyve oluşumunu olumsuz yönde etkiler ve verim düşüklüğüne neden olur. Hastalık alçak yerlerde, dere boyu, yamaçlar ve vadi içlerinde açık alanlara göre daha fazla ortaya çıkar.
Alınması gereken önlemler :Ceviz Antraknozu hastalığı için muhakkak kültürel ve ilaçlı mücadele yapılmalıdır. Hastalık kaynağı olan yere dökülmüş yapraklar sonbaharda toplanıp yakılmalı veya derine gömülmelidir. Ayrıca üzerinde hastalığın lekesi ve derince yaraları bulunan önceki yıllara ait dallar budanıp uzaklaştırılmalıdır.

İlaçlı Mücadele Zamanı :
1.İlaçlama: Tomurcukların yeni patlamaya
başladığı, yaprakların kedi kulağı olduğu dönem,
2.İlaçlama: Yapraklardaki yaprakçıkların yarı
büyüklüğünü aldığı dönemde,
3.İlaçlama: Meyvelerin fındık büyüklüğünü aldığı dönemde,
4.Ve diğer ilaçlamalar: Meteorolojik koşullar
ve kullanılan ilacın etki süresi dikkate alınarak
yapılmalıdır.

Kullanılabilecek İlaçlar ve Dozları :
Etki Madde: Ticari adı: Dozu:
Maneb 80 WP 300 gr

Yorum Yapın